اکس باکس در مقابل پلی استیشن کدام یک مناسب تر هستند

10 اکتبر 2019

شاید برای خیلی ها سوال باشد که کدام کنسول بازی برای بازی کردن بهتر است پلی استیشن یا اکس باکس در مقاله به بررسی دقیق تری از این دو کنسول انجام می دهیم.

مروری بر تاریخچه کنسول های بازی سونی با نام پلی استیشن :

سال 1996 اولین کنسول بازی شرکت سونی البته با همکاری شرکت نینتندو با نام پلی استیشن معرفی شد که از همان اول طرفداران خاصی را سمت خود کشید، تا اینکه نسل پنجم بازی های کامپیوتری را با کنسول بازی پلی استیشن 1 تمام کردیم.( چند سال بعد از انتشار نسخه اولیه مدل اسلیم با ظاهری نازکتر روانه بازار شد).

سال 2000 میلادی شرکت سونی با ملاحظه کردن استقبال خوب کاربران بازی از کنسول دوست داشتنی پلی استیشن 1 تصمیم به ادامه نسل این کنسول کردند اما بدون همکاری با شرکت نینتندو، کنسول پلی استیشن 2 در سال 2000 ساخته و منتشر شد و آن چیزی که حتی سونی تصورش نمی کرد شد، حال پلی استیشن 2 از جمله محبوب ترین کنسول های بازی دنیا محسوب می شوند که همین امر باعث شد تا کنسول پلی استیشن 2 اسلیم هم معرفی شد که از خوصوصیات مهم مدل اسلیم زیبایی کوچکی و همینطور کاهش گرما میباشد.

با وجود پیدایش نسل هفتم بازی های کامپیوتری دیگر سونی هم باید آماده باشد تا کنسول نسل هفتمی اش را معرفی کند، سال 2006 کنسول پلی استیشن 3 مدل فت معرفی شد این کنسول نه تنها نتواست بهتر از قبل باشد بلکه نقطه ضغف هایی را هم داشت که این اتفاق می توانست برشکستگی شرکت بزرگ سونی باشد که خوشبختانه در سال 2010 مدل اسلیم معرفی شد و با تقویت بازی های انحصاری سونی مانند خدای جنگ 3 راه نجاتی برای سونی باز شد.

در نهایت هم مدل سوپر اسلیم در سال 2013 معرفی شد و به نوعی نام پلی استیشن 3 را ماندگار کردند، اگر به سال 2012 برگردیم سونی در یکی از کنفرانس های مهم کنسول نسل هشت خودش را معرفی کرد، پلی استیشن 4 در نهایت منتشر شد و تا به حالا یکی از بزرگ ترین کنسول های شرکت سونی نام برده می شود، البته کنسول بازی پلی استیشن 2 هنوز که هنوزه از محبوبترین کنسول های بازی دنیا است که هنوز هیچ کنسول بازیی به این مقام نرسیده است.

تاریخچه کنسول بازی ایکس باکس از شرکت مایکروسافت :

نخستین بار قرار بود تا اسم زنون بجای ایکس باکس نام گذاری شود، اما نظر سازنده تغییر یافت و نام این کنسول ایکس باکس در اصل اکس باکس انتخاب شد، معنای این کنسول بر میگردد به همان دایرکت اکس باکس که وظیفه آن اجرای بازی میباشد، این کنسول نه توانست موفق باشد و نه شکست خورد، اینطور تا اینکه برای جذب کردن طرفدار و داغ تر کردن رقابت با کنسول قدرتمند سونی باعث شد تا در سال 2005 کنسول نسل هفتمی مایکروسافت با نام ایکس باکس 360 معرفی شد.

ایکس باکس 360 به منظور کنسولی با کاربرد های بیشتر نام 360 را انتخاب کردند، اینکه بتوانی با کنسول بازی، فیلم، کارتون، برنامه و آنلاین بازی کنی از کاربردهای فوق العاده این کنسول محسوب میشود، پس می شود گفت اولین موفقیت مایکروسافت در زمینه کنسول بازی میباشد، اما بد ترین مشکلی که این کنسول داشت سه چراغه شدن بود که در بعد ها در نسه های اسلیم و اسلیم ای این مشکل به خوبی بر طرف شد.بهتر بدانید که از این کنسول به عنوان یکی خاطره انگیز ترین کنسول های بازی می شناسند.

کنسول بازی ایکس باکس توانست رقیب خوبی برای پلی استیشن محسوب شود اما زمان معرفی کنسول های نسل هشتمی بود که متاسفانه مایکروسافت کمی دیر کرد اما نسل هشتم کنسول های ایکس باکس را منتشر و ساخت البته از ابتدای انتشار کنسول ایکس باکس وان چنان چنگی به دل نزد اما در سال های بعد در نسخه های اسلیم و ایکس، این کنسول توانست یکی بهترین کنسول های جهان به شمار بی آید.

در نمایشگاه بزرگ e3 2019 کنسول جدید شرکت مایکروسافت با نام اسکارلت معرفی شد که قرار تا سال های 2020-2021 معرفی شود البته هنوز زمان انتشار این کنسول رسما معرفی نشده است.

نتیجه کلی :

اگر از چه از لحاظ سخت افزاری چه از لحاظ دیگری این دو کنسول خصوصیات خودشان را دارند، بطور مثال ایکس باکس و پلی استیشن از لحاظ کیفیت هیچ تفاوتی ندارند ولی اگر بخواهیم بازی های انحصاری بی نظیری تجربه کنیم پلی استیشن را انتخاب کنید و اما اگر برایتان انحصاری مهم نیست، انتخاب ایکس باکس یا پلی استیشن هیچ تفاوتی ندارد.

 

شاید برای خیلی ها سوال باشد که کدام کنسول بازی برای بازی کردن بهتر است پلی استیشن یا اکس باکس در مقاله به بررسی دقیق تری از این دو کنسول انجام می دهیم. مروری بر تاریخچه کنسول های بازی سونی با نام پلی استیشن : سال 1996 اولین کنسول بازی شرکت سونی البته با همکاری […]

READ MORE

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *